Tavuk göğsü tatlısı ilk önce yarım margarin 1 Litre süt 35 kahve fincanı un 1 paket vanilya 3 küçük fincan şeker 1 adet damla sakızı. İlk önce tavuk göğsü tatlısını yapmak için tencereye margarini koyup eritiyoruz yağı margarin iyice eridikten sonra unu ilave ediyorum belli bir süre karıştırarak kavurmaya başlıyoruz sonra da şekerini  ekleyip iyice içinde şekeri eriyene kadar karıştırıyorum sonra da damla sakızı ilave edip tatlının tüm aşamalarını bitirmiş bulunuyoruz.

Fakat bunun puding kıvamını alması için hiç durmadan karıştırmak zorundayız yoksa tencerenin dibine yapışır ve tatlı işlemimiz başarıyla sonuçlanmayabilir ve yaptığımız o kadar emek ve edindiğimiz o kadar malzeme işe yaramaz hale gelir ve tatlıyı başarısız halde sonuçlayabilirsiniz. Her neyse bütün bu yapım işlerinden sonra tencerede hazır olan tavuk göğsü tatlısını tencerede yarım saat gibi bir sure içinde kendiliğinden soğuması için bırakıyoruz.

Daha sonra soğuduktan sonra tam kıvamına gelmesi için mikserle çırpmaya başlayıp tam kıvamına gelmesini sağlıyoruz. Buradaki mikserle çırpmak istememizin nedeni tatlının un ile yapılması dolayısıyla puding kıvamına gelmez diye mikserle tam kıvamına getirmek zorundayız. Sonra fırın tepsisi gibi uzun tepsiye aktarıyoruz ve üzerine Hindistan cevizi ile üst tarafını süsleyerek servis yapmaya hazır bir şekil haline getiriyoruz. Bu aşamanın sonucunda istediğimiz düzeyde olan tavukgöğsü tatlısını afiyetle yiyebilecek halde servis edebiliriz.